Advertisement
Time for a hard math quiz?
Question 1 of 10
If an item costs $2.50 but it's "buy four get one free" and you buy five, what's the cost per item?
Question 2 of 10
What number must be added to 4 to get -10?
Advertisement
Question 3 of 10
What time will you arrive if your train departs at 9:45am and travels for 6 hours and 35 minutes?
Question 4 of 10
How many miles can we drive in a vehicle that holds 20 gals and gets 21 mpg?
Question 5 of 10
If an ink cartridge costs $50 and prints 1000 pages, what is the cost per page?
Advertisement
Question 6 of 10
If you buy a $20.00 item with 5% tax, what is the cost?
Question 7 of 10
Which list represents "4, -5, 0, -6" from largest to smallest?
Question 8 of 10
Which is largest?
Advertisement
Question 9 of 10
If two pounds of ground beef makes enough meatballs for six people, how many pounds will feed 120?
Question 10 of 10
What is 3 less than -3?
Advertisement

More interesting quizzes

Advertisement